Cestování letadlem


Pokud cestujete s Cestovní kanceláří mělo by být všechno jednoduché a připravené včetně víz.

Formulář na vízum si můžete také stáhnout : Formulář na Vízum do Spojených Arabských Emirátů a také Vzor vyplnění formuláře na vízum do Spojených Arabských Emirátů

  1. Dostavte se včas na letiště, ať se Vám nestane něco jako mě. Na letišti jsem zjistil, že nemají směnárnu, tak jsem musel jet taxíkem do nejbližší a zpět a měl jsem na odbavení pár minut! Zajdete si ke stánku vaši cestovní kanceláře (bývá v pokynech uvedeno kde je) a zeptáte se, kam máte jít k odbavení zavazadel (to můžete zjistit i podle cedulí). Předložíte voucher  (ten byste měli mít s sebou, obvykle chodí poštou předem nebo Vám jej vydali v příslušné „budce“ cestovky) a přitom dostanete letenku. Někdy bývá vydání letenek až po odbavení! Teď je také čas si nechat zavazadlo obalit igelitem někde to stojí peníze (Ruzyně cca 80 Kč, někde je igelit zdarma – Ostrava).

  2. Na odbavení zavazadel se stojí fronta (někdy velmi dlouhá). Na konci fronty položíte své zavazadlo na pás a letušce podáte pas a letenku (zavazadla se váží a bývá povoleno 15 kg na osobu).  Ona to zkontroluje, nechá si jeden ústřižek letenky a vydá vám palubní vstupenku. Nejspíše Vám i řekne kde máte jít dále nebo případně kde je potom vaše GATE (Brána). Zavazadlo opatří samolepkou a po pásu pokračuje dále do letištních prostor. Na zadní stranu letenky Vám nalepí kontrolní ústřizky od zavazadel a v případě ztráty je budete potřebovat a proto neodlepovat! Nebuďte nervózní jste ve frontě a bez Vás neodletí.

  3. Pasová kontrola vás pustí do bezcelního prostoru. Hlavně nezmatkujte v cizině u pasové kontroly. Většinou je vhodné nechávat pasy zavřené a jenom je položit. Rozhodně po položení už na ně nesahejte.
  4. Poté projdete rámem, jestli u sebe nemáte kovové předměty. Taky musíte odložit veškeré tekutiny (max. 100ml v uzavřeném sáčku). Také zkontrolují zda v příručním zavazadle nemáte nic ostrého apod.. (nevozte zde sebou manikuru…). Mobilní telefony, peněženku a další kovové věci dejte do plastové krabice a nechte je také projet přes rentgen. Projdete rámem a věci si posbíráte a pokračujete dále.
  5. Půjdete k příslušné bráně (GATE), je označena svým číslem. Číslo brány máte na letence bude označena jako GATE a také je tam Boarding time což je čas do kdy by jste tam měli být. Takže si klidně nakupte v bezcelní zóně,  ale buďte včas u brány.

Samotný let začíná přivítáním posádky a krátkou instruktáží co dělat v případě pádu letadla. Nemá smysl zde se rozepisovat, vše se dovíte. S největší pravděpodobností poletíte z Prahy přes Budapešť, kdy půlka posádky budou Česky a půlka Maďaři. (Létá se většinou s Boeingem 737 serie 800)

Také Vás upozorní na to, že máte vypnout mobilní telefon. Let trvá přibližně 7,5 hodiny. Během této doby budou 2 jídla. Jedno větší a jedno menší. Doporučuji si v bezcelní zóně koupit pití, protože v letadle dostanete jenom menší množství. Před cestou dostanete noviny, takže si můžete také počíst. Během letu můžete používat klidně notebook, ale musíte vypnout veškeré vysílání (wifi, bluetooth….)

Po přistání se čeká na schody, které přijedou a také na autobus, který Vás odveze k hale. Po vystoupení Vás čeká velký teplotní šok, tak se na něj připravte.

Cesta zpět je v podstatě stejné, ale jenom opačně :

  1. Projdete pasovou kontrolou – Uvidíte prvního lokála (Araba).
  2. Počkáte si na své zavazadla, někdy to trvá až půl hodiny. Hledejte název města odkud jste vzlétli nebo kde jste měli mezi přistání.
  3. Projdete zbytkem letiště a vyjdete ven , kde vás bude čekat delegátka s cedulkou cestovní kanceláře.

Delegát (nebo delegátka) cestovky vás pošle k autobusu. Autobusy jsou většinou označeny jménem hotelu, kde Vás dovezou a taky jednotlivé jeho zavazadlové časti a proto se pořádně podívejte a dejte kufr do správné části, ať nemusíte řešit, že je vaše zavazadlo jinde. Po nastoupení budete rádi, že jste zase v klimatizaci. Cesta bude nejspíš klidná a ničím nerušená až do hotelu.

Cena letenek

Pohybují se většinou mezi 6-8 tis. za 1 let. Mnohdy je lepší si koupit zájezd s CK a pobýt v hotelu třeba polovinu zájezdu, zbytek procestovat a zase letět zpět s cestovní kanceláří.

Vyrobil Webdevel.