Jazyky

Angličtina vládne


V celých Spojených Arabských Emirátech jak jsem se již zmiňoval vládne Angličtina. Můžeme za to vděčit Britům o jejichž nadvládě jsem se zmiňoval již v Historii Spojených Arabských Emirátů. Samozjřemě místním úředním jazykem je Arabština.

I místní šejkové jsou si vědomi mizení Arabštiny a proto nechali v Abú Dhábi (jako prvním) provést průzkum mezi místními (lokály) a výsledky byly naštěstí uspokojivé, ale vzhledem k tomu, že celé Spojené Arabské Emiráty jsou středem obchodu a jezdí zde za prací stále více cizinců, lze očekávat zhoršení stavu Arabštiny.

Rozšířený je také jazyk Hindu, Malayam, Farsi a Urdu vzhledem ke značnému počtu expatriotů z Indie (l,1 mil.), Pákistánu (750 tis.) a Iránu (400 tis.)

V hotelu se nejspíše domluvíte i Německy a Rusky, ale nelze na to spoléhat u obyčejných lidí na ulici. Taxikáři mnohdy umí anglicky pouze omezeně.

Co se týká výslovnosti angličtiny je někdy hodně drmolivá, hlavně u Indů a mnohdy je požádat o zopakování věty.  (stačí říct pardon [pardn]).


Arabštinu radši nezkoušejte

Pokud se chvíli zaposloucháte do místní arabštiny zjistíte, že její výslovnost je mnohdy velmi obtížná a hlavně takřka nečitelná. Problém běžném Evropanovi mohou dělat i číslice.

Vše v angličině

Na rozdíl od jiných Arabských zemí zde najdete i anglicky směrové ukazatele, názvy obchodů, popisy zboží, letáky. Pokud tedy ovládáte angličtinu aspoň na základní úrovni není se čeho bát nebo je potřeba mít sebou aspoň slovník.

Žádný strach

Všichni rozumí i základním větám a není třeba mít ostych z chyb nebo špatné výslovnosti. Nikdo se Vám smát nebude a všichni naopak se budou trpělivě snažit pochopit co jim chcete zdělit. Pokud budete chtít v zemi využít internet uvidíte klasickou anglickou klávesnici a nemusíte se bát žádných paznaků. Pro zajímavost internet na hotelu stojí kolem 80kč /hod.

Vyrobil Webdevel.