Pláže a mořské pobřeží


Spojené Arabské Emiráty ze západu omývají vody Perského zálivu a z jihu je to Ománský záliv. Moře je ve všech oblastech velice čisté, s krásným, téměř bílým, pískem. Na to, že písek je velice jemný, je ve vodě velmi vysoká viditelnost. I když jste v hloubce 3 metrů, zřetelně vidíte vrásnění v bílém písku hluboko pod vámi, což je naprosto fantastické! (Takto dobrá viditelnost bývá pouze u kamenitého podloží.)

Zajímavosti o plážích

Pokud milujete krásné pláže s jemným pískem a průzračně čistým mořem, jste v Spojených Arabských Emirátech správně. Jestliže jste ubytovaní v hotelu, jehož pláž sousedí s veřejnou pláží, měli byste se připravit na takovou zvláštní a pro nás nezvyklou věc.

Hotelová pláž je od té veřejné většinou oddělena plotem vedoucím až několik metrů do moře, přes který není vidět.

Moře jako lázně

Vody Perského zálivu jsou neobyčejně teplé (hlavně v letních měsících). Jestliže se v tuto dobu půjdete vykoupat s myšlenkou, jak se příjemně osvěžíte, budete překvapeni. Voda je velmi teplá! Průzračně čistá teplá voda by se snad dala srovnat jen s ozdravnou koupelí v lázních. Hlavně pokud vás třeba bolí záda a potřebujete se řádně prohřát. Pak není nic lepšího než do Spojených Arabských Emirátů zavítat v létě, kdy je teplota vzduchu i vody nejvyšší. Uvidíte, že se vám znatelně uleví.

měsíc I II III IV 2 VI VII VIII IX X XI XII
teplota vody 23 23 24 24 27 27 29 32 28 25 24 23

Potápění

Ti z vás, kteří nejen rádi plavou průzračnou vodou, ale navíc by i chtěli obdivovat krásy podmořského světa, určitě ve Spojených Arabských Emirátů nebudou zklamáni.

Východní pobřeží

je rájem pro potápěče a milovníky šnorchlování. Najdete tu podmořská skaliska porostlá koráli, různé druhy barevných tropických rybek, ale i mořské želvy nebo žraloky. Pokud jste již v potápění zkušenější, můžete si troufnout prozkoumat i podmořské jeskyně, které se nacházejí dále od pobřeží emirátu Fujairah, v nichž žijí různé druhy žraloků. V průzračněčisté vodě to bude krásná podívaná.
Barvy písku

Při procházkách po plážích západního pobřeží SAE se povětšinou setkáte s bílým nebo téměř bílým pískem. Na plážích situovaných na východním pobřeží (emirát Fujairah) je spíše písek barvy světle hnědé.

Nehledě na zbarvení písku na plážích, pro každý emirát je charakteristická jiná barva hornin ve vnitrozemí. Takže kolik Emirátů, tolik barev:

Název emirátu     Barva hornin a písečných dun
Dubai červená
Sharjah hnědá
Ajman krémová
Umm al-Qaiwain šedomodrá
Ras al-Khaimah bílá
Fujairah černá
Abu Dhabi světle červená

Vyrobil Webdevel.