Dubai


Srdcem skutečného luxusu je město Dubai a Abu Dhabi, ležící ve stejnojmenných emirátech. Pokud hledáte to, co patří do moderního světa, pak ať je to cokoli, najdete to zde. Tepe to tu životem a na každém rohu potkáte Araba v bílém oděvu ke kotníkům (tzv. dišdaša). A jestli vám tu bude moc horko, zavítejte do uměle vybudovaného zimního střediska, kde lze sjíždět umělý svah a padá na vás sníh. Stejně tak můžete zavítat i do nejluxusnějšího hotelu světa Burj Al Arabu nebo se jen tak opalovat na nádherných plážích s bílým jemným pískem.

V emirátu Dubai probíhá kompletace obsáhlého adresního systému. Skládá se ze dvou číselných systémů – systém číslování silnic a systém číslování obcí, ulic a domů. První systém pomáhá zdokonalit a najít jednoduché cesty mezi dvěma oblastmi Dubaje, kdežto druhý systém pomáhá návštěvníkovi určit přesnou polohu budovy ve městě.
Číslování silnic Dubai spojují s ostatními emiráty a městy různé cesty, které jsou rozděleny jako „Emirate – Routes“ nebo „E – Route“ . Mají dvě číslice ve znaku jestřába. Čtyři silnice „E – Route“ procházejí skrz Dubai. Silnice spojující hlavní městské části jsou nazývány jako „Dubai – Routes“ nebo „D – Route“. Mají dvě číslice ve znaku pevnosti. Silnice „D – Route“ rovnoběžné s pobřežím jsou sudě očíslovány od D94 a číslice se snižují směrem od pobřeží. Svislé silnice „D – Route“ k pobřeží mají liché číslování od D53 a čísla se snižují od hranice Abu Dhabi. Číslování obcí, ulic a domů
Tento systém pomáhá najít přesnou budovu v Dubaji. Emirát Dubai je rozdělen do devíti sektorů. Městská oblast zahrnuje sektory 1, 2, 3, 4 a 6. Sektor 5 připojuje Jebel Ali, a venkovské oblasti jsou rozděleny v sektorech 7, 8 a 9. Sektory jsou dále děleny do částí, které jsou spojovány hlavními silnicemi. Tyto silnice jsou očíslovány třímístnými čísly určující danou městskou část. První je číslo sektoru, následováno dvěma čísly označující polohu části v závislosti na sousedící oblasti v souvislém pořadí. Budovy na levé straně ulice mají lichá čísla, na pravé stran jsou očíslovány sudě. A naopak čísla budov se zvyšují směrem z centra.

Dubai Museum

Sheikh Saeed Al Maktoum´s House

Návštěvník pevnosti Al Fahidi a Dubai muzea se ocitne v dávných časech, kdy byla Dubai rybářskou a obchodní osadou. Pevnost byla postavena v roce 1787 jako obranná tvrz proti cizím nájezdníkům. Byla vybudována z pravoúhlých mořských útesů v typickém stylu. Muzeum také představuje modely v životní velikosti doplněné o nápadité využití světel a zvukových efektů. Umožňuje nahlédnutí do života původních obyvatel Dubaje před nálezem ropných ložisek. Prastarý dům šejka Saeed Al Maktoum, dědečka současného vládce Dubaje, byl zrekonstruován do původní krásy. Je zachován jako jedna z Dubajských předních národních památek. Ukazuje historii a rozvoj Dubaje. Budova se datuje od doby 1800 byla postavena na dominantním místě blízko ústí zálivu Shindagha. Je vystavena okolo hlavního dvora s několika poschodími pokojů a s větrnými věžemi.

Juma Grand Mosque

Bedouin Village

Mešita je umístěna na břehu Dubajského zálivu, blízko H.H Ruler Court. Juma Grand Mosque byla přestavěna v roce 1998, má největší městský minaret, 45 malých a 9 velkých kopulí. Návštěva beduínské vesnice mimo Dubaj seznámí návštěvníky s tradičním pouštním životem a dává šanci porozumět způsobu jak člověk odolává drsnému klimatu, stoupání teplot a krutým podmínkám v poušti.

Jumeirah Grand Mosque

Hatta

Jedna z největších a nejkrásnějších mešit. Jumeirah Grand Mosque je honosný příklad nejmodernější islámské architektury a je se svým propracovaným osvětlením jedním z nejfotografovanějších znaků Dubaje. Je postavena z kamene. Vzdálená od městského ruchu je Hatta, jediné Dubajské horské letovisko. Cesta z Dubaje zabere jednu hodinu jízdy až na hranici se sultanátem Omán. Rezavě zbarvené hory Hajar poskytnou úchvatnou krásu daleko od moderního města. Početné brody dávají vzrušující možnosti k prozkoumání. Pradávná vesnice Hatta, která je více než 200 let stará, je charakteristická zrenovovanou tvrzí.

Dubai Camel  Racecourse

Velbloudí dostihy se stávají oblíbeným  sportem a konají se každý čtvrtek a pátek během zimy na dostihovém závodišti na kraji města.

Dubai Zoo

Gold Souk

Dubajská zoo situovaná v Jumeirah je domovem mnoha vzácných druhů divokých zvířat. Je více než 25 let stará a jedna z největších na Arabském poloostrově. Mimo jiné zde najdete arabského vlka, afrického lva, bengálského tygra, šimpanze, přímorožce a sibiřského tygra. Mnoho vodních ptáků jako jsou kormoráni, racci a pelikáni jsou chováni ve voliérách. Zoo má také sbírku plazů a je dobře známá svými programy zabývající mi se rozmnožováním v zajetí. Jedno z největších prodejních trhů se zlatem na světě je Deira Gold Souk. Prodává se všechno od  zlatých prutů až po zručně obrobené ozdoby. Trh s vlastními ulicemi je lemován výlohami plnými lesknoucích se náramků, náhrdelníků a náušnic s odlišnými karáty.

Vyrobil Webdevel.