Začíná Ramadán!

Devátý měsíc islámského kalendáře je též postní měsíc Ramadán. Během tohoto měsíce obdržel Mohamed první boží znamení (zjevení).

Postní měsíc, kdy velká část muslimů ve dne nejí a nepije. Přinejmenším na veřejnosti.

V konzervativnějších státech má mnoho obchodů a restaurací přes den zavřeno. Otevírá se až večer, protože muslim nesmí jíst od úsvitu do soumraku.

Připomínka proroka Mohameda

Ramadán je devátým měsícem muslimského lunárního kalendáře a 1,3 miliardy muslimů ve světě si půstem připomíná, že na počátku tohoto měsíce zjevil Bůh proroku Mohamedovi první poselství.

Ramadán má být vyhrazen posilování zbožnosti, meditacím a urovnávání konfliktů mezi muslimy. Kromě zákazu jídla a pití přes den by rovněž neměli používat parfémy, souložit, mluvit vulgárně, hádat se, pomlouvat a jinak škodit dalším muslimům.

Podobně jako křesťanské Vánoce je však i muslimský Ramadán stále více spojen s utrácením a nakupováním. Především obchody s potravinami zaznamenávají nárůst tržby. Kupují se hlavně datle a sladkosti. Proto můžete často vidět v Emirates Market slevy s cedulkami Ramadán.

Restaurace jsou v noci plné

Žije se spíše v noci než ve dne. Například v Egyptě televize nasazují nejsledovanější seriály a pořady o půlnoci nebo dokonce až k ránu.

Restaurace a hotely nabízejí večerní ramadánové hostiny, tzv. iftary. Sehnat po setmění volné místo ve vyhlášených restauracích v Casablance, Káhiře, Rijádu, Teheránu, Jakartě a mnoha dalších městech je velmi těžké.

„Ramadán se mění z náboženského měsíce na kulturní a společenskou událost. Víra se využívá ke komerčním účelům,“ řekl manažer Muhammad Kuvajs z Dubaje deníku New York Times.

Kromě toho je ramadán také měsícem s větším počtem dopravních nehod. Pramení to z vyčerpání, které zejména v podvečer doléhá na řidiče, kteří celý den nejedli a nepili.

Unvitř islámského světa ale často propukají spory o to, kdy má půst vlastně začít. Někteří muslimové se řídí podle rozhodnutí duchovních v saúdské Mekce, jiní více věří nazorům egyptských specialistů. V Pákistánu o začátku rozhoduje vládou ustavená komise.

komentářů 9 to “Začíná Ramadán!”

 1. Jana Řekl:

  Chci se zeptat-to znamená v jejich kalendáři Ramadán u nás co-kdy je tam tedy ten Ramadán-chci se jet podívat,ale nerada bych se trefila -devátý měsíc-jejich je u nás taky září?

 2. andrea Řekl:

  ramadan zacina v srpnu a konci v zari

 3. Petr Řekl:

  Ramadán je pohyblivý svátek, muslimský kalendář má totiž lunární měsíce, kratší než měsíce křesťanského kalendáře. Každým rokem se tak ramadán vůči křesťanskému kalendáři posune o 11 dnů nazpět.

  V roce 2009 připadne Ramadán na období od 21. srpna do 19. září.

 4. Karel Řekl:

  Chtěl bych pozvat své známé (muslimy)na návčtěvu do Prahy, ale nerad bych jim narušil jejich svátek ramadán. Mohli byste mi napsat, na který den připadá začátek ramadánu v roce 2011?
  Děkuji,
  Karel

 5. admin Řekl:

  Datum naleznete na adresa : http://www.when-is.com/ramadan-2011.asp

 6. Inka Řekl:

  Zajímalo by mně jak konkretně se dodržuje půst v ramadánu,
  nejí a nepije se jen přes den? Vím,že u dlouhodobého půstu se doporučuje klistýr,proto aby se vyčistili i střeva, ale pokud se drží jen přes den a pak večer se mohou muslimové najíst a napít, pak nevidím efek ani pro očistu duše natož těla.I když možná 12 hodin stačí,neboť teď si uvědomuji,že k tomu patří i nepít a přece jen když jsme bez vody mohou nastat zajímavé vnitří stavy.
  Děkuji.Inka

 7. Radek Řekl:

  Dobrý den, plánujeme koncem srpna dovolenou do Emirátů. Máme se obávat nějakých omezení přes den – v jídle nebo pití?
  Děkuji Radek

 8. admin Řekl:

  Dobrý den, v hotelovém komplexu toto ani nepostřehnete. S životem mimo turistické zóny by jste ovšem mít problém mohli mít a to hlavně v podobě uzavřených obchodů a omezení služeb.

 9. Šárka Řekl:

  Já osobně jsem zažila ramadán loni v tunisu nás turistu se to až tak netýkalo ale jak si mam vypočíst nebo zjistit dopředu kdy zase ramadán bude?Děkuji Šárka

Zanechte komentář


− 7 = 2

Vyrobil Webdevel.